Impozantní barokní komplex, národní kulturní památka
Broumovský klášter byl zbudován na místě původní gotické tvrze v 1. polovině 14. století, počínaje rokem 1322. Význam kláštera velmi vzrostl v době husitských válek, kdy se sem kvůli vypálení břevnovského kláštera přesunul opat Mikuláš II. s dalšími řeholními bratry. S sebou přinesli řadu cenných předmětů, včetně největší rukopisné knihy světa - Ďáblovy bible, jež se od roku 1648 nachází jako válečná kořist ve Švédsku. Přesídlení opatů z Břevnova do Broumova mělo nesmírný význam pro kulturní a hospodářský rozvoj města i celého kraje. O barokní přestavbu kláštera se postarali architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác.
V roce 1999 byla v klášterním kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a údajně nejzdařilejší.
Návštěva kláštera je nezapomenutelným zážitkem. Prohlédnout si můžete:
- klášterní kostel sv. Vojtěcha
- historickou knihovnu obsahující kolem 17 000 knih
- refektář s kopií Turínského plátna
- volně přístupnou rozsáhlou klášterní zahradu s Galerií Dům a funkčním historickým kuželníkem
- budovu bývalého klášterního gymnasia, na kterém studoval první český arcibiskup Arnošt z Pardubic, vlastenec Bohuslav Balbín či spisovatel Alois Jirásek.
Ve sklepeních broumovského kláštera jsou uloženy Vamberecké mumie pocházející z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století, převážná část je z 18. století. Jedná se o mumie měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností, včetně zakladatelky vambereckého krajkářství Magdaleny Grambové.