Ostrov Roatan

 

Ostrov Roatan je malý kus pevniny, jako každý jiný ostrov. Ostrov Roatan je však ostrov, který leží poblíž středoamerického Hondurasu v Karibském zálivu. Je hlavním ostrovem skupiny ostrovů Bay Islands, neboli ostrovů zátoky.  Ostrov Roatan je bezpochyby jedním z nejkrásnějších ostrovů v Karibiku.  Je to tropický, stálezelený ostrov, jedno z posledních míst v Karibiku, které odolává nájezdům turistů.

Tento ostrov je teprve na počátku rozvoje turistického ruchu. Na ostrově je minimum hotelů a resortů. Turisticky je využíván jen západní cíp ostrova kolem West Bay. Zbytek ostrova je téměř nedotčený a obývaný především místními obyvateli. Jednotlivé vesnice, umístěné na pobřeží ostrova propojuje jedna jediná cesta, vedoucí středem ostrova, po jeho vrcholu. To je zcela dostačující, protože ostrov má na šířku 2 až 6 km na šířku a něco přes 50 km na délku. Délka ostrova bývá často uváděna rozdílně, protože východní konec je tvořen mangrovovými porosty a někdy bývá tato část označována za oddělený ostrov.

Je to ostrov, který je známý především potápěčům z celého světa, jako dokonalá destinace pro potápění. Kolem ostrova Roatan jsou totiž nádherné korálové útesy, součást druhého největšího bariérového útesu na světě.

Ostrov Roatan si podmaní své návštěvníky právě ryzí karibskou atmosférou, nezničenou kulturou nadnárodních resortů, kde je v podstatě jedno, kde na světě se nacházíte. Na Roatanu si vychutnáte původní atmosféru a poznáte mnoho nového.

Roatan, to je něco jiného než nabízí klasické cestovní kanceláře, Roatan je Vaše dokonalá dovolená.
Ubytování které Vám nabízíme se nachází přesně uprostřed ostrova - ideální poloha pro aktivní dovolenou!

Praktické informace

  • POČASÍ

Roatan je typický  tropický ostrov, čemuž odpovídá i počasí. Na Roatanu jsou časté deště, které se střídají s vymetenou oblohou. Déšť je tak spíše příjemným osvěžením. Díky tomu je na ostrově také bujná vegetace. 

Méně dešťů - suchá sezóna začíná na Roatanu v dubnu a trvá do konce července. Toto období je velmi suché a počasí se skládá ze slunečného dne s teplotou rostoucí od průměrných 29 ° C, v dubnu, na 30 ° C v červenci. Toto období je velmi teplé. Vlhkost přináší stálý východní vítr, který je typický zejména pro toto období. 
Mezidobí od března vykazuje trvalý pokles dešťových srážek (z maxima srážek v únoru). To je velmi příjemné období roku s několika dny, kdy je polojasno a mírně se ochladí.
První období dešťů začíná již v polovině roku od konce června, ale více typicky spíše od poloviny do konce července a pokračuje až do začátku září. Následuje krátké období sucha  kolem konce září a začátku října. Pozdní podzim se vyznačuje dobrými úseky počasí krátkodobě, den nebo dva, kdy prší. Následuje týden nebo více týdnů dobrého počasí. To je skvělý čas, protože právě déšť poskytuje úlevu od tepla a je velmi osvěžující.
 
  • DOPRAVA
Doprava na Roatan je možná z Prahy, Vídně, Mnichova, ale i dalších okolních letišť. Nejvýhodnější jsou zřejmě lety z Mnichova, kde je možné získat zpáteční letenku v ceně 12tis. Kč. Poslední dobou se objevují cenově dostupné letenky i z Prahy za přibližně 20 tis. Kč. Z Prahy se rovněž létá do San Salvadoru, odkud se na Roatan pokračuje místními aerolinkami TACA International.
 
  • GASTRONOMIE
Na čem si na Roatanu můžete pochutnat? Gastronomie je zde skutečně pestrá. Nejzřetelnější jsou prvky španělské kuchyně. Můžeme jen doporučit Báječné balleady, quesadilly, burrito, zkrátka jídlo, které často nerozeznáte, ale skoro ve všem je kuře, fazole, chilli. Jako příloha se nejčastěji podává rýže. Pro zjištění skutečné chuti Roatanu doporučujeme pouliční stánky s občerstvením, kde se člověk většinou domluví jen španělsky, nebo rukama. Není se ale čeho bát. Všechno chutná výborně, jako od maminky. Kdo holduje plodům moře, přijde si také na své. Není problém povečeřet humra, nebo barakudu. Restaurace vaří podle toho, co rybáři zrovna chytili. Často je v nabídkách restaurací i klasický burger, nebo sendwich. Výborné steaky se dělají v městečku Jonesville. Každý tu zná každého a kde se dobře vaří vědí všichni. Není problém se doptat. Vyhlášená restaurace Hole in the Wall poblíž České vesnice je momentálně zavřená, ale v sousedství Czech Village právě otevírá nová restaurace a bar  přístupem z vody. Doplavat se dá z mola Czech Village, nebo dojít po cestě. Přímo v České vesnici je nově hospoda, kde vaří šikovná paní Jitka, které občas pomáhá místní Tyrah. Jen tady můžete ochutnat steaky, jaké svět neviděl :)
 
  • VÍZA

Pro dovolenou na Roatanu, která nepřesáhne 90 dnů nebudete potřebovat vízum. Mezi ČR a Honduraskou republikou platí dohoda o zrušení vízové povinnosti, která byla uzavřena dne 12. ledna 2004 v Tegucigalpě. Dohoda vstoupila v platnost dne 12. 2. 2004.
Na základě této dohody mohou držitelé platných českých cestovních, diplomatických nebo služebních pasů vstupovat bez víz na území Honduraské republiky za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 3 měsíce a nebude sloužit k výdělečné činnosti. Před vstupem jen vyplníte stručný dotazník s cílem vaší cesty. Ke vstupu do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců.

  • PENÍZE

Oficiální měnou je Hodnuraská lempira. Kdekoliv na ostrově je ale možné platit i americkými dolary. V hotelu, stejně jako u stánku s pouličním občerstvením. Pro přepočet slouží jednoduché pravidlo. Jeden dolar – dvacet lempir. Kurz je tedy obdobný jako u korun. Kartou se dá platit jen ve velkých supermarketech. Budete často dotazováni, zda jde o katu kreditní, nebo debetní. Kreditní karta je určitě na cestu vhodnější, ale projde vám to i s debetní. Jedinou podmínkou je embosovaná karta. Při výběru z bankomatu můžete narazit na bankomaty vydávající dolary. Finanční hotovost je jistotou.

  • OČKOVÁNÍ

Na Roatan nepotřebujete žádná specifická očkování. Je však nutné zohlednit, místní zvyklosti a jiný kraj. Je potřeba dodržovat běžné hygienické návyky. Na ostrově je absence lékáren jak jsme na ně zvyklí z Evropy. Překvapením je dostupnost léčiv v obchodech s potravinami. V případě vážnějších onemocnění nebo úrazů je na ostrově několik nemocnic. Opět je důležité neočekávat nemocnici v evropském stylu. Určitě je vhodné si před cestou uzavřít cestovní pojištění a mít u sebe dostatečnou finanční hotovost, nebo alespoň platební kartu.

Před cestou je dobré se podrobit očkování, stejně jako do Egypta, nebo do Thajska. Dále se doporučuje se na cestu vybavit léky proti zažívacím obtížím, opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem a repelentem. Vzhledem k místním hygienickým podmínkám se doporučuje pít pouze balenou vodu.

 

Autor článku: admin
 
 
Ostrov Roatan, fotografie 1
Ostrov Roatan, fotografie 2Ostrov Roatan, fotografie 3Ostrov Roatan, fotografie 4
  • Zobrazit fotogalerii
Adresa:Ostrov Roatan
Země:Honduras
GPS: 16°22'59.880"N, 86°24'0.000"W
 

Ubytování v okolí

Vzdálenost: 0 km
Ubytování na karibském ostrově Roatan Naše apartmány jsou Vám zázemím pro každodenní výlety po celém ostrově Roatan a jeho okolí. Apartmány, které nabízíme, splňují nároky Evropana na kvalitu ubytován&iacut... více
 
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Řecko, Korfu
29. 8. - 4. 9.
14.890 Kč - 23 %
Španělsko, Costa Brava
25. 8. - 3. 9.
16.290 Kč - 12 %
Chorvatsko, Omiš
12. 8. - 19. 8.
12.970 Kč - 9 %
Itálie, Emilia Romagna
4. 9. - 13. 9.
14.365 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy